Get Adobe Flash player

Vážení studenti HLS,

na letošní jaro jsme pro vás připravili pět literárně místopisných exkurzí.

Termíny a destinace:

Pátek 17. března - Potštejn - pokus o letovisko. Sraz v 10.00 na nádraží v Potštejně.

K přečtení: Jirásek: Poklad; Pujmannová: Předtucha; John: Moudrý Engelbert.

Pátek 24. března - Náchod - Sraz nejpozději v 10.00 na nádraží v Náchodě.

(Odjezd z Pardubic vlakem v 8:36 s přestupem v Hradci Králové 9:02 a ve Starkoči v 9:42)

K přečtení: Škvorecký: Zbabělci; Egon Hostovský: Všeobecné spiknutí; Václav Černý: Paměti; Stanislav Guth Jarkovský: Babí léto; Sida Volfová: Město pod horami.

Čtvrtek 30. března - Nymburk

Každý zájemce o účast na exkurzi do Nybmurka se zaregistruje na odpolední sekci hrabalovské konference (od 15.30, Historie, topografie, akademie) zde:

http://www.hrabal-nymburk.cz/index.php?stranka=konference

Odjezd z Pardubic v 11.00 mikrobusem (před budovou EA). Dopravu zpět z Nymburka si každý zajistí sám.

Pátek 7. dubna - Malé Svatoňovice - krajina v próze jako vzpomínka na dětství

(odjezd z Pardubic vlakem v 8.36 s přestupem v Hradci Králové 9.02)

K přečtení: Němcová: Babička; Jirásek: U nás; Karel Čapek: Obrázky z domova, Krakonošova zahrada, Devatero pohádek; Helena Čapková: Malé děvče, Moji milí bratři; Josef Čapek: Stín kapradiny.

S sebou pevnou obuv a oblečení do lesa, součástí exkurze bude výstup na rozhlednu.

Pátek 5. května - Litomyšl

K přečtení: Libuše Moníková: Fasáda.

Odjezd z Pardubic v 9:20 (příjezd 10:28). Spoj 680814

Účast je dobrovolná, sraz na místě. V případě zájmu se informujte u dr. Pató.


Attachments:
Download this file (IMG_4444.jpg)Draga Kwiecienko[Muzeum Bohumila Hrabala]814 Kb
Download this file (P1300032.JPG)Krásné město Kostelec [revoluce se vodkládá na neurčito]1480 Kb
Download this file (P2050057.JPG)Kersko[Hrabalova opuštěná chata]1449 Kb
Download this file (P2050060.JPG)Hradištko[ ]1412 Kb
Download this file (P2060067.JPG)Básníkův rodný dům [Soumrak obouvá okna a punčochy záclon, našlapuje ke mně do pokoje.]1412 Kb
Download this file (P2210129.JPG)V stínu kapradiny spal[JB 2017]1440 Kb
Download this file (thumbnail_P1230004.jpg)Otec studentů[Před pamětní deskou ]292 Kb
Download this file (thumbnail_P1230005.jpg)Zde sedával a komponoval[http://www.potstejn.com/potstejn/zajimavosti/d_bendl.html]349 Kb
Download this file (thumbnail_P1230008.jpg)Jiráskovská akce[S Předtuchou za Pokladem]348 Kb
Download this file (unnamed (1).jpg)Krásné město Kostelec [Art deco]717 Kb
Download this file (unnamed (2).jpg)Krásné město Kostelec [Čtenář se zavazuje]1080 Kb
 

Vážení přátelé,
ve středu 7. prosince 2016 byl hostem katedry literární kultury a slavistiky pan docent Erik Gilk z Univerzity Palackého v Olomouci.
Článek o jeho přednášce věnované dílu Michala Ajvaze najdete zde: http://zpravodaj.upce.cz/vzdelavani/2017/docent-gilk-ajvaz/ .
Autorem tohoto textu pro Zpravodaj UPa je Bc. Jiří Brzica, student 1. ročníku magisterského oboru Kulturní dějiny, modulu Dějiny literární kultury.

KLKS, 24.1.2017

 

Studenti a učitelé KLKS a ÚHV FF UPa uspořádali dne 14. 11. 2016 odborně-kulturní program k připomenutí listopadových událostí a k prvnímu výročí zpřístupnění Lavičky Václava Havla na Univerzitě Pardubice.
Článek o akci vydaný Zpravodajem UPa najdete zde: http://zpravodaj.upce.cz/kultura/2016/lvh-audience/ , fotografie (autor: A. Zeiner) jsou zde: http://www.upce.cz/zazemi/ks/foto/cteninalaviccevh.html .

KLKS, 29. 11. 2016

 

Na Univerzitu Pardubice zavítal ve čtvrtek 3. prosince docent Erik Gilk. Přijel především za studenty i členy katedry literární kultury a slavistiky. Zaujal je přednáškou na téma Umělecké tendence předválečné moderny.

Celý text Terezy Exnerové najdete zde:

http://zpravodaj.upce.cz/vzdelavani/2015/erik-gilk-na-ff/#sthash.aqnf2PBo.dpuf

 

Katedra literární kultury a slavistiky FF UPa ve spolupráci s pardubickým kulturním spolkem NOV pořádala dne 14. dubna 2015 v prostorách Art Space NOV na Pernštýnském náměstí kolokvium "Próza psaná ženami v kontextu současné české literární kultury". Na kolokviu zazněly příspěvky od členů KLKS FF UPa a dvou zahraničních osobností: prof. Joanny Czaplińské a dr. Aleksandry Pająk z Opolské univerzity. Hostem programu byla Jana Šrámková, která četla ze své knihy "Zázemí".
Kolokvium moderoval doc. Petr Poslední.
Podrobný program kolokvia najdete v příloze tohoto oznámení.
Fotografie z akce jsou v sekci "Fotogalerie".

Attachments:
Download this file (FF - proza_psana_zenami_www.pdf)FF - proza_psana_zenami_www.pdf[ ]126 Kb
 

Období vrcholného komunismu zachycuje výstava na pardubickém zámku

Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích připravila výstavu Komunismus - La Belle Époque. Nenechte si ujít venkovní expozici, která vtipným způsobem přibližuje sedmdesátá léta 20. století v evropských státech sovětského bloku.

Výstava v prostorách Zámku Pardubice bude k vidění od 21. května do 16. června. Na dvaceti panelech si může návštěvník prohlédnout dobové fotografie zachycující období vrcholícího reálného socialismu. Fotografiím nechybí ani komentáře, které hlavně starší generaci donutí zavzpomínat na to, jak se „tehdy“ žilo.

Vernisáž výstavy proběhla v úterý 20. května v 15 hodin na rondelu pardubického zámku.

„Katedra literární kultury a slavistiky byla oslovena Ústavem paměti národa ve Varšavě. Vzhledem k tomu, že se věnujeme výuce slavistických studií zemí Evropské unie, tak jsme na tuto nabídku kývli a výstavu jsme rádi pomohli připravit. Společně s kolegyní Gabrielou Ganczarczyk a PhDr. Ivo Říhou, Ph.D., jsme díky vstřícnosti Východočeského muzea našli vhodný prostor na prvním rondelu zámeckých valů a nechali zde umístit dvacet panelů s dobovými fotografiemi,“ popisuje realizaci výstavy Mgr. Marta Pató, Ph.D., z Katedry literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

Díky černobílým i barevným snímkům znovu nahlédnete do období prvomájových průvodů, undergroundu či si připomenete vlastní každodenní život. Výstava ale není určena jen těm, kteří si dobu komunismu odžili, ale i těm, kteří ji znají zprostředkovaně.

Byla to doba, kdy komunistické vlády v Bulharsku, Československu, NDR, Polsku, Rumunsku a Maďarsku získaly stabilní pozici, ovlivňovaly životy lidí a disponovaly slůvkem „musíš“. Podporu obyvatel si kupovaly za cenu zlepšení životních podmínek. Dospívaly první generace narozené v komunistickém režimu. Tito lidé se chovali tak, aby žili v souladu s realitou a snažili se z ní co nejvíce získat pro své soukromé potřeby. Ti, co se režimu snažili vzepřít, byli stíháni, odsuzováni, kontrolováni tajnou policií.

„Výstava ukazuje venkovní povrch normalizační reality. To, co se dělo za ním, zůstalo skryto. O tom by rád promluvil na vernisáži doc. Petr Poslední z naší katedry, který tuto dobu prožil v Polsku,“ říká Mgr. Pató o vernisáži, která proběhla v úterý 20. května v 15 hodin na rondelu pardubického zámku.

Výstava je zapůjčena z polského Institutu paměti národa (IPN) ve Varšavě, na instalaci se podílí Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a Východočeské muzeum v Pardubicích.

(Tisková zpráva UPce, 19. 5. 2014)

Fotografie z vernisáže výstavy zde k nahlédnutí

 

STUDENTI   FILOZOFICKÉ   FAKULTY   SE   SEZNÁMILI   SE   SOUČASNÝM FUNGOVÁNÍM   ČESKÉHO   ROZHLASU

Filozofickou fakultu navštívil  9. dubna ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice Ing. Pavel Kudrna. Studenti Katedry literární kultury a slavistiky se zúčastnili jeho přednášky, v níž se snažil přiblížil nastupující generaci fenomén rozhlasu a přesvědčit ji, že i dnes, v době tzv. nových médií, disponuje rozhlas možnostmi, které mu na domácím mediálním trhu zajišťují stabilně silnou pozici.

Pavel Kudrna je dlouholetým pracovníkem Českého, dříve Československého rozhlasu. Sám zde před třiceti lety začínal jako moderátor a svou milovanou práci neopouští, i když je dnes ve vrcholné manažerské pozici. Studenty si svým výkladem brzy získal, protože bylo zřejmé, že fungování veřejnoprávního rozhlasu do detailů zná.

Zmínil klíčové momenty, které devadesátiletou historii Českého rozhlasu provázejí a ve své přednášce se soustředil  na současné postavení tohoto média, zejména v souvislosti se záplavou  soukromých stanic. Studenti měli možnost porovnat rozdíl mezi oběma typy médií na konkrétních ukázkách – Pavel Kudrna svou přednášku doprovázel vybranými zvukovými nahrávkami. Přítomní tak mohli lépe vnímat rozdíly, kterými se liší například zpravodajská relace Radiožurnálu od konkurence v soukromém sektoru.

Že není Český rozhlas „stojatou vodou“, dokládá jeho nejnovější projekt„Regiony 2014“. Vedení rozhlasu provedlo poměrně výrazné změny ve fungování svých regionálních stanic. Těch je v současné době třináct, každá disponuje vlastními pořady, má svůj okruh posluchačů. Novinkou je větší provázanost těchto stanic, jednotný styl a důraz na aktuálnost, kterými se snaží Český rozhlas prezentovat. To s sebou obnáší zpřístupnění toho nejzajímavějšího, co v jednotlivých oblastech vzniká, také posluchačům v dalších, někdy dokonce ve všech ostatních regionech.

Český rozhlas hojně využívá průzkumů poslechovosti. Sleduje dopad jednotlivých programů na veřejnost /také u vlastních profilových celoplošných stanic nebo soukromých rádií./ Hledá  nové možnosti, jak získat posluchače, ale přitom se vyhnout podbízivosti a zachovat si svůj veřejnoprávní rozměr.  Znamená to mimochodem, že tvůrčí práce regionálních pracovníků rozhlasu – scénáristů, reportérů či moderátorů, může nyní získat širší publikum a větší odezvu. Také o těchto trendech se studenti od Pavla Kudrny dozvěděli a v některých tato zmínka možná načrtla cestu, po které by bylo lákavé se do budoucna vydat....

Koneckonců, také o tom byla řeč. Zajímá vás, jací lidé v rozhlase pracují? Je bláhové domnívat se, že si v dnešní době vystačíme s e-maily, „esemeskami“ a facebookovým profilem. Kultivované mluvené slovo, ucelený verbální projev, schopnost naslouchat a diskutovat má trvalou hodnotu. V některých profesích to platí dvojnásob, o čemž se účastníci setkání s Pavlem Kudrnou přesvědčili na vlastní uši. Přednáška přitom ani v tomto ohledu nezklamala studentská očekávání.  I ředitel rozhlasových stanic je jen člověk a coby moderátor má na kontě řadu úsměvných přebreptů a situací, kdy je v živém vysílání nucen improvizovat. Bohaté zvukové nahrávky v odlehčené atmosféře nahrály spontánním dotazům. Na všechny Pavel Kudrna poctivě odpovídal. Studenti Katedry literární kultury a slavistiky tak strávili nevšední dopoledne s člověkem, který je zaujal a navíc jim pootevřel dveře nových poznání.

VH

Fotogalerie z návštěvy 

 

V rámci akcí konaných u příležitosti 120 let vydávání Lidových novin navštívil katedru literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice pan Jiří Peňás – literární kritik a vedoucí kulturní rubriky „Lidovek“.

Dne 27. března 2013 se sešel se zhruba čtyřiceti studenty bakalářského oboru Historicko-literární studia, kterým nejprve povyprávěl o nejdůležitějších a nejzajímavějších momentech svého dvacetiletého působení v české žurnalistice (v Lidových novinách, v Respektu a posléze opět v Lidových novinách) a poté reagoval na četné dotazy.

Pro uvedené auditorium byl vzácný host pozván vedením katedry literární kultury a slavistiky zcela záměrně: do profilu absolventa oboru Historicko-literární studia je totiž zahrnuta i způsobilost pracovat v různých typech médií, nejen regionálních. Stěžejní odbornou oblastí, na níž je studijní plán tohoto oboru vystavěn, je přitom literární kultura. A právě Jiří Peňás je v kulturní rubrice Lidových novin tím, kdo průběžně otevírá otázky literárněhistorické a stejně tak problémy aktuální literární produkce; soustavně se věnuje – mimo jiné – recenzování knižních novinek. Dotazy studentů proto směřovaly především do těchto míst: zajímavá a v mnoha směrech jistě přínosná debata se stočila k problematice reflexe vývoje českého polistopadového písemnictví v evropském kontextu. Studenty přirozeně zajímala rovněž podoba běžného provozu v jednom z našich největších deníků, ptali se na možnosti spolupráce mladého, začínajícího novináře (absolventa VŠ) s takovýmto typem periodika atp.

Setkání bylo příjemné a inspirativní i pro samotného hosta – soudě podle textu, který uveřejnil na svém blogu LN (článek Zubři z Pardubic aneb Osudová houžev; publikováno na www.lidovky.cz dne 3. dubna 2013):

http://www.lidovky.cz/penas-zubri-z-pardubic-aneb-osudova-houzev-f2g-/nazory.aspx?c=A130403_214636_ln_domov_vsv

Fotogalerie z akce - zde

Ivo Říha, 2. 5. 2013

 

Ve čtvrtek 11. října 2012 se na pardubickém zámku konalo vědecké sympozium věnované populární literatuře, tedy oblasti odborně stále poměrně málo frekventované. Pořadateli sympozia byly katedra literární kultury a slavistiky FF UPa a Východočeské muzeum v Pardubicích. Vedle členů zmíněné katedry (dr. Miroslav Kouba, dr. Antonín Kudláč, doc. Vladimír Novotný, doc. Petr Poslední, dr. Jiří Studený) na sympoziu aktivně vystoupili také dr. Jan Dlask (FF UK Praha) a odborníci ze zahraničí – prof. Tomasz Derlatka (Universität Leipzig) a dr. Marta Cobel-Tokarska (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Warszawa), mezi hosty jsme přivítali rovněž dr. Pavla Janáčka, ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Referáty a následná diskuse shrnuly základní současné koncepce výzkumu populární literatury včetně jejich aplikace na konkrétní literární materiál, nejen z české, ale i z dalších slovanských či neslovanských literatur. Nutno ještě podotknout, že od roku 1989 bylo toto sympozium teprve třetím vědeckým setkáním v českém prostředí, věnovaným problematice populární literatury. Program byl završen autorským čtením dvou předních současných českých spisovatelů populární literatury, Petry Neomillnerové a Leonarda Medka. Celá akce se těšila značné pozornosti publika, zejména z řad studentů Fakulty filozofické UPa. Ve Fotogalerii si lze prohlédnout snímky.Materiály ze sympozia se stanou základem kolektivní monografie, která vyjde v roce 2013.

Fotogalerie z akce je k pohlédnutí zde.
 
Více článků...