Ve čtvrtek 11. října 2012 se na pardubickém zámku konalo vědecké sympozium věnované populární literatuře, tedy oblasti odborně stále poměrně málo frekventované. Pořadateli sympozia byly katedra literární kultury a slavistiky FF UPa a Východočeské muzeum v Pardubicích. Vedle členů zmíněné katedry (dr. Miroslav Kouba, dr. Antonín Kudláč, doc. Vladimír Novotný, doc. Petr Poslední, dr. Jiří Studený) na sympoziu aktivně vystoupili také dr. Jan Dlask (FF UK Praha) a odborníci ze zahraničí – prof. Tomasz Derlatka (Universität Leipzig) a dr. Marta Cobel-Tokarska (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Warszawa), mezi hosty jsme přivítali rovněž dr. Pavla Janáčka, ředitele Ústavu pro českou literaturu AV ČR. Referáty a následná diskuse shrnuly základní současné koncepce výzkumu populární literatury včetně jejich aplikace na konkrétní literární materiál, nejen z české, ale i z dalších slovanských či neslovanských literatur. Nutno ještě podotknout, že od roku 1989 bylo toto sympozium teprve třetím vědeckým setkáním v českém prostředí, věnovaným problematice populární literatury. Program byl završen autorským čtením dvou předních současných českých spisovatelů populární literatury, Petry Neomillnerové a Leonarda Medka. Celá akce se těšila značné pozornosti publika, zejména z řad studentů Fakulty filozofické UPa. Ve Fotogalerii si lze prohlédnout snímky.Materiály ze sympozia se stanou základem kolektivní monografie, která vyjde v roce 2013.

Fotogalerie z akce je k pohlédnutí zde.