STUDENTI   FILOZOFICKÉ   FAKULTY   SE   SEZNÁMILI   SE   SOUČASNÝM FUNGOVÁNÍM   ČESKÉHO   ROZHLASU

Filozofickou fakultu navštívil  9. dubna ředitel Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice Ing. Pavel Kudrna. Studenti Katedry literární kultury a slavistiky se zúčastnili jeho přednášky, v níž se snažil přiblížil nastupující generaci fenomén rozhlasu a přesvědčit ji, že i dnes, v době tzv. nových médií, disponuje rozhlas možnostmi, které mu na domácím mediálním trhu zajišťují stabilně silnou pozici.

Pavel Kudrna je dlouholetým pracovníkem Českého, dříve Československého rozhlasu. Sám zde před třiceti lety začínal jako moderátor a svou milovanou práci neopouští, i když je dnes ve vrcholné manažerské pozici. Studenty si svým výkladem brzy získal, protože bylo zřejmé, že fungování veřejnoprávního rozhlasu do detailů zná.

Zmínil klíčové momenty, které devadesátiletou historii Českého rozhlasu provázejí a ve své přednášce se soustředil  na současné postavení tohoto média, zejména v souvislosti se záplavou  soukromých stanic. Studenti měli možnost porovnat rozdíl mezi oběma typy médií na konkrétních ukázkách – Pavel Kudrna svou přednášku doprovázel vybranými zvukovými nahrávkami. Přítomní tak mohli lépe vnímat rozdíly, kterými se liší například zpravodajská relace Radiožurnálu od konkurence v soukromém sektoru.

Že není Český rozhlas „stojatou vodou“, dokládá jeho nejnovější projekt„Regiony 2014“. Vedení rozhlasu provedlo poměrně výrazné změny ve fungování svých regionálních stanic. Těch je v současné době třináct, každá disponuje vlastními pořady, má svůj okruh posluchačů. Novinkou je větší provázanost těchto stanic, jednotný styl a důraz na aktuálnost, kterými se snaží Český rozhlas prezentovat. To s sebou obnáší zpřístupnění toho nejzajímavějšího, co v jednotlivých oblastech vzniká, také posluchačům v dalších, někdy dokonce ve všech ostatních regionech.

Český rozhlas hojně využívá průzkumů poslechovosti. Sleduje dopad jednotlivých programů na veřejnost /také u vlastních profilových celoplošných stanic nebo soukromých rádií./ Hledá  nové možnosti, jak získat posluchače, ale přitom se vyhnout podbízivosti a zachovat si svůj veřejnoprávní rozměr.  Znamená to mimochodem, že tvůrčí práce regionálních pracovníků rozhlasu – scénáristů, reportérů či moderátorů, může nyní získat širší publikum a větší odezvu. Také o těchto trendech se studenti od Pavla Kudrny dozvěděli a v některých tato zmínka možná načrtla cestu, po které by bylo lákavé se do budoucna vydat....

Koneckonců, také o tom byla řeč. Zajímá vás, jací lidé v rozhlase pracují? Je bláhové domnívat se, že si v dnešní době vystačíme s e-maily, „esemeskami“ a facebookovým profilem. Kultivované mluvené slovo, ucelený verbální projev, schopnost naslouchat a diskutovat má trvalou hodnotu. V některých profesích to platí dvojnásob, o čemž se účastníci setkání s Pavlem Kudrnou přesvědčili na vlastní uši. Přednáška přitom ani v tomto ohledu nezklamala studentská očekávání.  I ředitel rozhlasových stanic je jen člověk a coby moderátor má na kontě řadu úsměvných přebreptů a situací, kdy je v živém vysílání nucen improvizovat. Bohaté zvukové nahrávky v odlehčené atmosféře nahrály spontánním dotazům. Na všechny Pavel Kudrna poctivě odpovídal. Studenti Katedry literární kultury a slavistiky tak strávili nevšední dopoledne s člověkem, který je zaujal a navíc jim pootevřel dveře nových poznání.

VH

Fotogalerie z návštěvy