Get Adobe Flash player

Období vrcholného komunismu zachycuje výstava na pardubickém zámku

Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice ve spolupráci s Východočeským muzeem v Pardubicích připravila výstavu Komunismus - La Belle Époque. Nenechte si ujít venkovní expozici, která vtipným způsobem přibližuje sedmdesátá léta 20. století v evropských státech sovětského bloku.

Výstava v prostorách Zámku Pardubice bude k vidění od 21. května do 16. června. Na dvaceti panelech si může návštěvník prohlédnout dobové fotografie zachycující období vrcholícího reálného socialismu. Fotografiím nechybí ani komentáře, které hlavně starší generaci donutí zavzpomínat na to, jak se „tehdy“ žilo.

Vernisáž výstavy proběhla v úterý 20. května v 15 hodin na rondelu pardubického zámku.

„Katedra literární kultury a slavistiky byla oslovena Ústavem paměti národa ve Varšavě. Vzhledem k tomu, že se věnujeme výuce slavistických studií zemí Evropské unie, tak jsme na tuto nabídku kývli a výstavu jsme rádi pomohli připravit. Společně s kolegyní Gabrielou Ganczarczyk a PhDr. Ivo Říhou, Ph.D., jsme díky vstřícnosti Východočeského muzea našli vhodný prostor na prvním rondelu zámeckých valů a nechali zde umístit dvacet panelů s dobovými fotografiemi,“ popisuje realizaci výstavy Mgr. Marta Pató, Ph.D., z Katedry literární kultury a slavistiky Univerzity Pardubice.

Díky černobílým i barevným snímkům znovu nahlédnete do období prvomájových průvodů, undergroundu či si připomenete vlastní každodenní život. Výstava ale není určena jen těm, kteří si dobu komunismu odžili, ale i těm, kteří ji znají zprostředkovaně.

Byla to doba, kdy komunistické vlády v Bulharsku, Československu, NDR, Polsku, Rumunsku a Maďarsku získaly stabilní pozici, ovlivňovaly životy lidí a disponovaly slůvkem „musíš“. Podporu obyvatel si kupovaly za cenu zlepšení životních podmínek. Dospívaly první generace narozené v komunistickém režimu. Tito lidé se chovali tak, aby žili v souladu s realitou a snažili se z ní co nejvíce získat pro své soukromé potřeby. Ti, co se režimu snažili vzepřít, byli stíháni, odsuzováni, kontrolováni tajnou policií.

„Výstava ukazuje venkovní povrch normalizační reality. To, co se dělo za ním, zůstalo skryto. O tom by rád promluvil na vernisáži doc. Petr Poslední z naší katedry, který tuto dobu prožil v Polsku,“ říká Mgr. Pató o vernisáži, která proběhla v úterý 20. května v 15 hodin na rondelu pardubického zámku.

Výstava je zapůjčena z polského Institutu paměti národa (IPN) ve Varšavě, na instalaci se podílí Katedra literární kultury a slavistiky Fakulty filozofické Univerzity Pardubice a Východočeské muzeum v Pardubicích.

(Tisková zpráva UPce, 19. 5. 2014)

Fotografie z vernisáže výstavy zde k nahlédnutí