• Jsou bakalářský studijní program, který propojuje jazyková, kulturní a historická studia středoevropského prostoru

Hlavní oblasti výuky:

• dějiny střední Evropy,
  • kulturní vývoj a specifika střední Evropy,
  • reálie a geopolitický kontext střední Evropy,
  • výuka regionálních jazyků (němčina, polština, slovinština – student si volí jeden, není nutná předchozí znalost jazyka),
  • zahraniční studijní pobyt (1 semestr)

Uplatnění:

• uplatnění v kulturních a vzdělávacích institucích,
  • v oblasti cestovního ruchu,
  • v marketingu a reklamě subjektů zaměřujících se na země a regiony střední Evropy,
  • v mediální či nakladatelské sféře,
  • v orgánech veřejné správy a samosprávy, především v oblasti aktivit přeshraniční spolupráce a rozvojových projektů včetně neziskových organizací a nadací a v dalších institucích zabývajících se péčí o kulturní výměnu,
  • v zahraničních i domácích subjektech zabývajících se nejrůznějšími formami kulturní a hospodářské spolupráce se sledovaným regionem,
  • navazující magisterské studium na domácí či zahraniční univerzitě

Přijímací zkoušky

• Písemný test z oblasti historie, literární historie a kulturního vývoje v rozsahu běžného středoškolského učiva, respektive maturitní zkoušky z dějepisu, zeměpisu a českého jazyka a literatury,
  • Předpokládáme počet 30 přijímaných studentů

Studenti třetího ročníku, seminář SBCP si každý zapisuje v zimním semestru ke konzultantovi své práce. Seminář BCPR si zapisují jen studenti, kteří se chystají práci odevzdat v listopadu tohoto roku a obhájit v lednu. Ostatní si BCPR zapíšou standardně až v letním se​mestru (seminář vypisuje k dr. Kouba a dr. Kudláč).

Níže naleznete Seznam doporučené literatury pro studenty polonistického modulu k bakalářským státním zkouškám.

Seznam polské literatury pro bakalářské studium.doc

Nedílnou součástí studijního programu Středoevropská studia je semestrální stáž na univerzitě v zemi, odpovídající jazykovému zaměření studenta. Realizuje se v letním semestru 2. ročníku prostřednictvím mezinárodního systému Erasmus. Cílem stáže je zdokonalení v jazyce příslušné země, hlubší poznání její kultury a historie.

Těmto cílům student uzpůsobuje vlastní studijní plán stáže.

Studenti se k pobytu hlásí v období cca od poloviny února do poloviny března (přesný termín se stanovuje celouniverzitně) v 1. ročníku vyplněním dokumentů, stanovených pravidly LLP Erasmus (https://studenti.upce.cz/studium/studium-staze/erasmus/erasmus-studijni-pobyt.html). Prvořadou důležitost má sestavení studijního plánu (Learning Agreement) z nabídky předmětů univerzity, pro kterou se student rozhodne a který schvaluje vedení KLKS. Student si vybírá předměty v celkové hodnotě 30 kreditů a více. Během podzimu obdrží schválení své žádosti o pobytové stipendium a další pokyny k pobytu ze zahraniční univerzity. Rovněž termín začátku stáže se řídí ustanoveními zahraniční univerzity.

Po návratu domů budou studentům uznány dosažené kredity plus 5 dalších kreditů za vykonání stáže samotné (zapisuje se jako předmět SEMS).

Obvykle je v zahraničí k dispozici tutor (či nějaká obdoba našeho „buddy“ systému), který pomůže v orientaci a se zařizováním administrativních záležitostí. Univerzity často studentům nabízejí také další doprovodný program včetně poznávacích výletů.