Informace ke státním závěrečným zkouškám platné pro studenty, kteří nastoupili ke studiu před AR 2020/2021
Státní závěrečná zkouška z bakalářského oboru Historicko-literární studia je tvořena třemi částmi:
1) obhajoba bakalářské práce;
2) zkouška z literární historie a teorie v kontextu dějin literární a mediální kultury (ústní zkouška);
3) zkouška na téma každodennost v kontextu dějin střední Evropy (ústní zkouška).
Všechny části probíhají formou komisionální zkoušky.
1) Obhajoba bakalářské práce
Student v podobě stručného shrnutí přiblíží zkušební komisi hlavní závěry své bakalářské práce. Zkušební komise bude vzápětí seznámena se zněním písemných posudků na předkládanou práci (vedoucího práce a oponenta). Student se k obsahu obou posudků vyjádří a reaguje na výtky či připomínky, které v nich jsou obsažené. Poté následuje volná rozprava, při níž student zodpovídá dotazy členů zkušební komise či ostatních přítomných týkající se jeho bakalářské práce.
2) Literární historie a teorie v kontextu dějin literární a mediální kultury (ústní zkouška)
a) Dějiny literární kultury
Zkouška má prověřit vědomostní výbavu (viz seznam základní literatury a obsah přednášek a seminářů BDEL1, BDEL2; BCL19, BCL20; BSCL1, BSCL2 a BKFEN) a připravenost uchazečů samostatně uvažovat a diskutovat o vybraných problémech z dějin českého písemnictví na pozadí vztahů s evropskými, případně světovými vývojovými tendencemi a podobami literatury (se zohledněním přiměřených přesahů do jiných kulturních oblastí). Průběh zkoušky se bude odvíjet od charakteru zadaného tématu (viz odkaz „Základní tematické okruhy“) a seznamu přečtené primární a sekundární literatury, který uchazeč předloží před zahájením zkoušky.
b) Teorie literatury
Doporučená literatura ke SZZ je totožná s bibliografií předmětů BTELI a BTUT. Studenti předloží u SZZ seznam odborné četby literárněteoretického zaměření čítající alespoň 10 titulů.
Předpokládá se znalost přednášek a seminářů v širších tematických souvislostech, stejně tak jako individuální studium zaměřené na vyjmenované problémové okruhy.
c) Dějiny mediální kultury
Zkouška vychází z náplně předmětů BMPE1, BMPE2 a BPUBR (v jejichž sylabech studenti naleznou seznam doporučené literatury). Zkouška se zaměří na znalost a pochopení základních teoretických koncepcí, schopnost kontextualizace a orientaci v aktuální situaci mediálního prostředí. Student u zkoušky předloží seznam četby čítající alespoň 5 tematických odborných zdrojů (nikoli dobových pramenů).
3) Každodennost v kontextu dějin střední Evropy (ústní zkouška)
Zkouška má prověřit vědomostní výbavu (viz seznam základní literatury a obsah přednášek BKAZ1, BKAZ2, BKAZ3, BKAZ4, BDSE1 a BDSE2) a připravenost studentů samostatně uvažovat a diskutovat o vybraných problémech z dějin střední Evropy a z dějin každodennosti od raného středověku do současnosti. Průběh zkoušky se bude odvíjet od charakteru zadaného tématu (viz odkaz „Základní tematické okruhy“) a seznamu přečtené odborné literatury, který uchazeč předloží před zahájením zkoušky (minimálně 15 titulů).
ZÁKLADNÍ TEMATICKÉ OKRUHY jsou níže uvedeny v přílohách (soubory v pdf).
Termín je vždy oznámen s dostatečným předstihem.