Státní závěrečná zkouška – obor Historicko-literární studia

!!! Pro studenty oboru HLS, kteří zahájili studium prvního ročníku v akademickém roce 2015/16 až 2019/20:
Státní závěrečná zkouška z bakalářského oboru Historicko-literární studia je tvořena třemi částmi: 1) Obhajoba bakalářské práce; 2) Literární historie a teorie v kontextu dějin literární a mediální kultury (ústní zkouška); 3) Každodennost v kontextu dějin střední Evropy (ústní zkouška).
Všechny části probíhají formou komisionální zkoušky.

1) Obhajoba bakalářské práce
Student v podobě stručného shrnutí přiblíží zkušební komisi hlavní závěry své bakalářské práce. Zkušební komise bude seznámena se zněním písemných posudků na předkládanou práci (vedoucího práce a oponenta); student se vyjádří k obsahu obou posudků a reaguje na výtky či připomínky v nich obsažené. Poté následuje volná rozprava, při níž student zodpovídá dotazy členů zkušební komise či ostatních přítomných, týkající se jeho bakalářské práce.

a) Dějiny literární kultury
Zkouška má prověřit vědomostní výbavu (viz seznam základní literatury a obsah přednášek a seminářů DEL1, DELI2; CELI1, CELI2; STCL a KFEN) a připravenost uchazečů samostatně uvažovat a diskutovat o vybraných problémech z dějin českého písemnictví na pozadí vztahů s evropskými, příp. světovými vývojovými tendencemi a podobami literatury (se zohledněním přiměřených přesahů do jiných kulturních oblastí). Průběh zkoušky se bude odvíjet od charakteru zadaného tématu (viz odkaz „Základní tematické okruhy“) a seznamu přečtené primární a sekundární literatury, který uchazeč předloží před zahájením zkoušky.

b) Teorie literatury
Doporučená literatura ke SZZ je totožná s bibliografií předmětu TELI. Studenti předloží u SZZ seznam odborné četby literárněteoretického zaměření, čítající alespoň 10 titulů.
Předpokládá se znalost přednášek a seminářů v širších tematických souvislostech, stejně tak jako individuální studium zaměřené na vyjmenované problémové okruhy.

c) Dějiny mediální kultury

Zkouška vychází z náplně předmětů MPE1, MPE2 a PUBR1 a PUBR2 (v jejichž sylabech studenti naleznou seznam doporučené literatury). Zaměří se na uchazečovu znalost a pochopení základních teoretických koncepcí, schopnost kontextualizace a orientaci v aktuální situaci mediálního prostředí. Student u zkoušky předloží seznam četby čítající alespoň 5 tematických odborných zdrojů.

3) Každodennost v kontextu dějin střední Evropy (ústní zkouška)
Zkouška má prověřit vědomostní výbavu (viz seznam základní literatury a obsah přednášek KAZ1, KAZ2, KAZ3, DSE1, DSE2) a připravenost uchazečů samostatně uvažovat a diskutovat o vybraných problémech z dějin střední Evropy a každodennosti od raného středověku do současnosti. Průběh zkoušky se bude odvíjet od charakteru zadaného tématu (viz odkaz „Základní tematické okruhy“) a seznamu přečtené odborné literatury, který uchazeč předloží před zahájením zkoušky (dohromady minimálně 15 titulů).

ZÁKLADNÍ TEMATICKÉ OKRUHY jsou níže uvedeny v přílohách (soubory v pdf).

HLS - NOVÉ státnice - dějiny.pdf
HLS - NOVÉ státnice - literatura.pdf

Pozn.: Zaměstnanci KLKS pořádají každoročně v dubnu informační schůzku se studenty 3. ročníku oborů HLS a SSEU-HIST, na níž budou zodpovězeny všechny dotazy týkající se státních závěrečných zkoušek a obhajob bakalářských prací.
Termín bude vždy oznámen s dostatečným předstihem.

POZOR!!!

Pokud jste bakalářské studium zahájili před rokem 2015, Zde najdete ZÁKLADNÍ TEMATICKÉ OKRUHY ke státní závěrečné zkoušce ze srovnávacích dějin literatury a teorie literatury

spanilost